Kimisinin duvarlarinda pek birseyler olmaz, kimisinde manzara resimleri, kimisinde de akrabalar filan .. Benim duvarlarimda ise saatler var .. Öyle pek çok kisi evime gelmez, ama gelenler bu kadar saatle ne yaptigimi hep merak etmistir .. Oysa o kadar da çok degil .. Tam sayisini bilmiyorum .. Simdi böyle deyince sanki çok çok fazla da, sayilarini bile bilemiyorum sanacaksiniz, ama öyle degil .. Yani bütün duvarlar, badanasi gözükmeyecek kadar saatlerle kapli degil ..

Tamam, tam sayi olamayacaksa da sizin için kabaca da olsa saymaya çalisayim .. Önce küçük alanlar : Banyoda mesela sadece bir tane var, beyaz .. Yatak odasi da öyle saatlerden geçilmez sayilmaz; 3 tane vardi sanirim .. Diger odada epeyce olmali, çünkü orasi bir anlamda depo gibi; saatler, kitaplar, eski müzik setleri, Betamax ve VHS video’lar, long-play’ler .. Mutfakta da çok saatim yok; mikro dalga firinin filan saatlerini saymazsak orada da 3 tane olmali .. Ama, salonda her zaman en güzelleri olur .. En güzelleri derken görüntü önemliyse de, ses de çok önemli tabii .. Sadece çalis sesleri degil, tik-taklari önemlidir benim için ..

Kol saati sevmem .. Dakiklige de önem vermem .. Bazi insanlar nasil da takintilidirlar, ben öyle degilim .. Hem saatlerin az da olsa farkli zamanlarda çalmalari hosuma gider ..

Sali günü, ögleden sonra 3’e dogru, her saat basinda ve yarim saatlerde oldugu gibi saatlerimin çalmasini bekliyordum .. Saat baslari önemlidir .. 10, 11, 12 daha da önemlidir, çok çok çalarlar .. Birer kereyse de yarim saatler de önemlidir .. 3 çok önemli bir saat basi sayilmaz, ama saatlerimin seslerini bir duysaniz, siz de bana hak verirsiniz ki beklemeye deger ..

Kitabimin sayfasini katladim, müzigi kistim, artik hazirim .. Sirayla çalmaya basladilar : 1, 2, 3 .. O da ne birisi çalmaya devam etti .. O karisiklik içinde hangisinin devam ettigini bilmedigimi sanmayin sakin .. Kaç defa fazla çaldigini da biliyorum tabii : 2 kere daha .. Benimkiler için çok da normal olmasa da –bakimlarini hiç aksatmam- saatler bozulur, buna aliskinim .. Ama, yine de sonraki çalislarini merak ediyordum .. 3 buçugu olaysiz geçirdik .. Zaten buna hazirlikli sayilirdim .. Saat baslari baska sey, yarim saatler baska .. Küçük bir huzursuzluk yasasam da, dedim ya; 3 buçukta o ve digerleri her zaman oldugu gibi sadece birer kere çaldilar ..

Daha 4’e yarim saat var, ama ben isimi saglama bagladim; kitap kenarda duruyor, okumuyorum, müzigi de tümden kapattim ve zaten pek kimse aramaz, ama telefonu da öyle .. Tuvalete gidecegim, ama onu da ertelemekte sakinca yok elbette .. Yerimden pek kalkmam, bu defa da kalkmama gerek yok, seslerini taniyorum nasilsa, ama yine de 3’te 5 çalanin karsisina dikildim .. Daha yarim saat var ve 3 buçuk da olaysizdi, ama neme lazim, biraz tedbirli olmanin zarari olmasa gerek ..

Tik-taklar arasinda, ayakta bekliyorum .. Biraz da çisim geldi .. 4’e 10 kala olanlar oldu ve hazretler çalmaya basladi; 14 defa .. Garip olan artik farkli bir sesle de çalmasiydi .. O sustugunda sesler kafamin içinde devam ediyordu, bu normal .. Öyle kalakalmisim, 4’teki çalmalar ile biraz kendime gelir gibi oldum, o da çaldi; bu kez sadece 4 defa .. Iste normal olmayan bu, degil mi ?

Saatleri severim de, öyle içini açan, habire kurcalayanlardan degilimdir .. Gerçi küçük bir tamir kutum var, ama sadece acil durumlar için .. Almanya’dan getirtmistim, güzel bir takim, bazen çok ise yariyor .. Içinde malum seyler var; çesitli kalinlikta yaglar, tornavidalar, yedek parçalar .. Tamir kutusu küçük odada, ama gidip de alabilene askolsun, öyle dikilip duruyorum ..

Durum bir kaç gün devam etti, beklenmedik farkli zamanlarda farkli çalislar iste, öyle büyütecek birsey degil diye düsündügünüzü biliyorum, ama bir de kendinizi benim yerime koyun, bu önemli bir durum kesinlikle .. Tabii bu arada kosa kosa tuvalete gidebilip, ekmek arasi filan birseyler yedim, fakat hemen hep orada öylece dikildim .. Yorulunca karsisinda yere oturuyor, çalislar arasinda bazen de uyukluyorum, bunlar normal ..

5. gün artik biraz paniklemeye basladim, bir türlü ne yapacagima karar veremiyorum .. Tamir kutum artik yanimda, ama saate dokunamiyorum, çünkü zamaninda ve dogru sayida çalmiyorsa da saati dogru gösteriyor .. Bozuldu diyemiyorum bir türlü .. Hem saat zamani dogru gösteriyorsa asil islevini de dogru yapiyordur, hatali çalissa bu tamamen baska bir mesele .. Birseyler yapmak gerektigi kesin, kesin ama ne yapmali ? Kapiciya mi danissam ? Apartman yöneticisine mi sorsam ? Mesela bugün, yine 3’te inanin 30 kez çaldi ..

Bunlar da normal ..